Eski Tarih

Saddam Hüseyin’in Son Anları

IRAK LİDERİ SADDAM HÜSEYİN’İN SON SAATLERİ

Saddam Hüseyin’in son anları.. Başlığı adı altında Irak lideri Saddam Hüseyin’in asılmadan önce son 12 saatine yer verdik. Gelin hep beraber Irak komutanının Amerikan askerleri ile arasında geçen son sözlerine göz atalım ;

Saddam Hüseyin hücresinde derin bir uykuya dalmıştı. Amerikan ordusu da uzun günlerdir onun idam haberinin geleceğini her an bekliyordu ve idamı uygulamak için hazırlıklıydılar. Onların Saddam ile beraber olan zamanlarının yakında biteceğinden haberleri vardı. Saddam gerçekten çok iyi bir vaziyette görünüyordu. Saddam yatağına uzandığında muhafızlar onun hücresinin ışığını kapattı ve Saddam’ı rahatsız etmemek için aralarında hiç konuşmazlardı.

Hapishaneden sorumlu asker radyolarda yayılan haberin Saddam tarafından duyulmaması için onun radyosunun sesini kıstı. Çünkü haber kanalları o zamanlar onun idam edileceğini konuşuyordu. Sabah saat 03:00 gibi komutan Jackson ve Lübnanlı tercüman Saddam’ın hücresine geldiler. Hücrenin ışığını yaktılar ve Saddam’ı uyandırarak o beklenilen günün geldiğini söylediler. Onun idamdan önce son hazırlıklarını yapmasını söylediler.

Acele etmemesini bildikler için birkaç saat mühlet verdiler. Saddam bu haberi duyunca çok şaşırmadı ve sakin karşıladı. Onlara dedi ki” Ben bundan önce bir kez daha idam hükmü almıştım ve bundan rahatsız olmuyorum” Irak başkanı hücrenin önünde yıkanmayı talep etti ve öyle oldu. Başkan son kez dünya gündemine çıkmak için hazırlıklarına devam etti. idam haberine çok önem vermeden bir çorabını arıyordu. Çorabını bulmak için ona birkaç asker yardımcı oldu. Sabahın erken görevi için yeterince uyudunuz mu diye Amerikan askerlerine soruyordu.

Kısa bir süreliğine eşyalarını kontrol etti ve küçük defterine yazdıklarına göz attı. Saddam eşyalarını biraz daha kontrol ettikten sonra kafasını kaldırdı ve ” Ey arkadaşım ” diye bağırdı. Muhafızların ve askerlerin dikkatini çekmek istediğinde öyle çağırırdı. Askerin biri gelince kolunu uzattı ve pahalı Reumond saatini çıkarttı ve ona doğru uzattı. Asker ilkinde o saati reddetti ancak Saddam ona ısrarla “Sen iyi bir arkadaşa benziyorsun taktığım saat senin olsun “ dedi. Bunun üzerine asker saati aldı. Saddam mahkemelere çıktığında taktığı için ne kadar değerli olduğunu biliyordu. Saddam’ın 12 adet muhafızları onun etrafına sarıldılar ve onu idam yerine götürmek için son hazırlıklarını yapmaya başladılar.

Geniş bir göğüs ve heybetli bir bakış ile, askerlere doğru baktı ve bu muhafız timinin benim ailem gibi olduklarını vatanına karşı görevini yerine getiren bir asker olarak öleceğini söyledi ve ona karşı olan güzel davranışlar için onlara teşekkür edip ellerini sıktı. İşte o zaman geldi gri sakallı adam ceketini giydi ve onu erken sabahın soğuğundan korumak için yün şapkasını taktı. Kurban bayramının sabahı muhafızlar ile beraber idam yerine yürüyordu. Gri sakallı adam özellikle asil ve heybetli yürüyordu. Amerikan askerleri ile birlikte uçağa bindi. Uçaktan indiği an onu 13 ton ağırlığında zırhlı araca bindirdiler. Kısa bir yolculuktan sonra mahkumu teslim etme zamanı gelmişti.

Saddam arabadan sakin bir şekilde indi ve siyah atkısını düzeltti. Yürüdüğü her adımda gurur ve heybetle yürüyordu. Ve her zaman vatanı için ölmeye gittiğine inanıyordu. Hakim mahkemede ona doğru yöneltilen tüm suçlarını okudu Saddam her zaman Kuranı elinde taşıyordu. Sonra dar ağacına baktı ve ona bu hitamları yöneltenlere dedi ki ” Bu gerçek kahramanların kaderidir ” ve onun yanında resmi elbiseler giymeyen cellatlar onu idam yerine götürdü. Saddam ise, giydiği takım elbise ve altından görünen beyaz gömleği ile tam bir iş adamı gibi giyinmişti. Kafasının örtünmesini reddetti ve muhafızların biri sakin bir şekilde Saddam’ın boynuna bir atkı sardı.

Eski CIA uzamanı Jack Magguer dedi ki; onun idam videosunu izleyen herkes orda bulunan muhafızların korktuğunu fark eder. Onlar korkuyordu çünkü Saddam asla bir korku belirtisi göstermedi. Altındaki tahta düştüğünde ve vücudu asılı kaldığında Şehadet getiriyordu. Vücudu asılı kaldığından bir kaç dakika sonra orda bulunan doktor kalp atışını takip etti ve ölümünü ilan etti. İdamdan bir kaç saat sonra her yerden ateş sesleri gelmeye başladı. Bu sesler yüzünden Amerikalılar çok korktu ve bu bir kurtarma darbesi olduğunu düşündüler. Ancak o sadece Saddam düşmanlarının mutluktan dolayı açtıkları ateşti. Çünkü uzunca bekledikleri o an gerçek olmuştu ve Irak lideri Saddam Hüseyin idam edilmişti.

Editör : Tolga Taşcı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir