Eski Tarih

Hz. Adem’in Yaratılışı

İLK İNSAN HZ.ADEM’İN TÜYLER ÜRPERTEN YARATILIŞI

İlk İnsan olarak bilinen Hz. Adem Aleyhisselam peygamberin tüyler ürperten yaratılış öyküsünü hiç merak ettiniz mi ? Sizlere bu yolculuğumuzda İlk İnsan Hz. Adem’in tüyler ürperten yaratılışını Hz. Adem’in Yaratılışı başlığı adı altında aydınlatmış olacağız. Dilerseniz dünyanın var oluşundan itibaren neler yaşanmış gelin hep beraber göz atalım;

Allah Hz. Adem aleyhisselama bütün isimleri öğretti. Her maddenin her meyvenin, her ölçüsünün bilgisini ona verdi. Dünya’ya ilk geldiğinde, boyu o kadar uzundu ki, bulutların üstünde kalırdı, sonra boyu kısaltıldı. 500 yıl cennette, 1000 yılda dünya da yaşadı. İnsanlığın boyu Adem Aleyhisselam’dan sonra sürekli küçülmüştür. Hani rabbin meleklere , “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım. ” demişti. Onlar, ” Biz seni övgü ile tesbih ederken ve senin kutsallığını dile getirip dururken orada fesat çıkaracak ve kan dökecek birini mi yaratacaksın ?” dediler.  Allah “Şüphe yok ki, ben sizin bilmediklerinizi bilirim” buyurdu. ( Bakara suresi 30.Ayet )

Yüce Allah; Adem Aleyhisselamı yaratmak istediği zaman Cebrail Aleyhisselamı, yerden bir avuç toprak, çamur getirmesi için gönderdi. yer, Cebrail Aleyhisselama “Ben senin  benden bir şey eksiltmenden beni yaramaz hale getirmenden Allah’a sığınırım. Ben senin beni eksiltmeni istemiyorum. Çünkü Allah benden bir halk yaratacak, bu halk da Allah’a asi olacak. Allah onlardan dolayı beni bir ceza ile cezalandırır.” dedi. Bunun üzerine Cebrail Aleyhisselam, ondan bir şey almaksızın geri döndü. “ Ya Rabb, yer sana sığınınca onu sığındırdım. Onun üzerinde durmayı, kendisini zorlamayı uygun görmedim” dedi.

Yüce Allah, bundan sonra Mikail Aleyhisselamı gönderdi. Yer, ona da , Cebrail Aleyhisselama söylediği gibi söyledi. Onun yapacağı şeyden dolayı Allah’a sığındı. Mikail Aleyhisselam da, onu sığındırdı. Yer, böyle kendisinden bir şey alınmasından Allah’a sığınınca, Mikail Aleyhisselam ondan bir şey almaksızın geri dönüp Yüce Allah’a Cebrail Aleyhsisselam’ın söylediği gibi söyledi. Bunun üzerine Yüce Allah, yere ölüm meleğini gönderdi. Yer, yinr kendisinden alacağı şeyden dolayı Allah’a sığınınca ölüm meleği “Bende, Allah’ın emrini yerine getirmemiş olarak dönmemden Allah’a sığınırım” dedi. Yeryüzünden alacağını aldı ve tek yerden almadı. kırmızı, beyaz ve siyah topraktan aldı ve karıştırdı.

Hz. Peygamber (S.a.v. ) söyle buyuruyor; “Allah’u Teala Ademi yeryüzünün her tarafından avuçladığı bir avuç topraktan yarattı. Bunun için Ademoğulları kendilerinde bulunan toprak miktarına göre, kimi kırmızı, kimi beyaz, kimi siyah kimi bunların arasında bir renkte, kimi yumuşak, kimi sert, bazıları kötü, bazıları da iyi olarak geldiler.” Böyle yeryüzünden alınan topraktan yaratılmış olduğu için, Adem Aleyhisselam’a “Adem” ismi verilmiştir. 20 bin sene meleklere hocalık yapan, görünüşü nur gibi bembeyaz olan, göklerde ve yerde secde etmedik bir karış yer bırakmayan, görünüş itibari ile meleklerden üstün olan iblis ( Şeytan ), çamurdan yoğurulmuş, 70 arşın boyunda yerde uzanan Adem Aleyhisselam’ın iskeletini Cennette görür.

Daha Adem Aleyhisselam’ın ruhu üfürülmemiştir. Melekler ve İblis, Adem Aleyhisselam’ın başına gelip onu incelemeye başladılar. “Bu Kimdir ? Neye yarayacak ? Allah bunu ne için yarattı ?” diye etraflarına bakındılar. Şeytan Meleklere; “Eğer Allah bunu canlandırıp ruh üfleyip diriltse ve sizden üstün yapsa ne yapardınız ? ” Melekler “bu ne biçim soru ? elbette rabbimize itaat ederiz.” Şeytan, kendisinden üstün bir varlık olacağını anladığında Adem aleyhisselama kıskançlığı başlamıştır. Ve dünyanın var oluşundan kıyamete kadar insanlara türlü türlü vesveseler vererek Allah’ın yolundan ayırma konusunda planlarını sürdürmektedir.

EDİTÖR : TOLGA TAŞCI

Hatay Destanı

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir