Eski Tarih

Hitler niçin böyle komik bir bıyığa sahipti?

Hitler’in Bıyığı

Bir yetmiş beş boyunda görece cılız ancak konuşma tarzıyla oldukça sert bir adam olan Hitler, Almanya’nın çöküş döneminde barlarda, kahvelerde bulduğu bütün mekanlarda sahneye çıkıp bağıra çağıra konuşmalar yapıyordu.

Ancak insanlar genelde geldi yine mahallenin delisi şeklinde tepkiler veriyor ve onu ciddiye almasa bile ilgi çekici bulup dinliyordu. Hitler halka ulaşmak için önce dikkat çekmek gerektiğinin farkındaydı ve avazı çıktığı kadar anlattı. Planı da tıkır tıkır işledi. Ilginçliği bir zaman sonra anlattıklarında vuku buldu. Insanların o garip bıyıklı adama bakışı değişti.

Kısa bıyıklı sınırlı adam artık binlerce kişinin dinlediği birine dönüşmüştü. Hitler’in kişisel anıları adlı esere baktığımızda bıyığıyla alakalı yeni gaz maskeleri yüzünden daha sonra kesmek zorunda kalacağı pos bıyıkları dudaklarındaki çirkin yarığı örtüyordu şeklinde bir ifade görürüz.

Hitler

Yani Hitler gaz maskesi takabilmek için bıyıklarını kesmişti. Ancak Hitler durumu şöyle açıklar. Bu bıyık şu an moda olmayabilir ama benim bıyığım olduğu için ileride moda olacak. Hitler haksızdı ama komik bıyık bir diktatörün halka ulaşmasında garip bir rol oynamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir