Eski Tarih

Atatürk’ün Hayatı

BİR DEVRİN BAŞLANGICI

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğdu. O zamanlar vatan toprağı olan Selanik’te, 3 katlı pembe bir evde Ali Rıza bey ve Zübeyde hanımın bir oğlu dünyaya geldi. Adını Mustafa koydular.  Mustafa sarı saçlı, mavi gözlü çok güzel bir çocuktu. Mahalle mektebi ile okul hayatına başlayan Mustafa, çok geçmeden babasını isteği üzerine Şemsi Efendi ilk okuluna devam etti. Mustafa asker olmak istiyordu. Çok çalıştı ve Selanik Askeri Rüştiyesini kazandı. Mustafa okulda çok başarılı bir çocuktu. Kısa zamanda bu başarısı fark edilerek kısa sürede tüm öğretmenlerinin sevgisini kazandı. Bir gün Matematik öğretmeni Mustafa’ya kendi ismi de Mustafa olduğu için, bilgili anlamına gelen Kemal ismini verdi. Ve o günden sonra adı Mustafa Kemal oldu.

Mustafa Kemal, Manastır Askeri Lisesinden de mezun olduktan sonra, harp okulu ve harp akademisini de başarılı bir şekilde tamamlayarak, kurmay yüzbaşı rütbesi ile ordu da göreve başladı. Böylece en büyük hayalini gerçekleştirmiş oldu. Bir devrin başlangıcı olarak, Türk milletinin kahramanı olacak, gelecek nesillere daima ışık yakan bir lider olarak her zaman kalbimizde olacaktı. Bu dönemlerde ülkemiz zor durumlardan geçiyordu. Düşmanlar yurdumuzun her bir yanını sarmıştı. Atatürk ve silah arkadaşları ülkemizi kurtarabilmek için, birçok cephede cesurca savaştılar. Özellikle Çanakkale cephesinde, büyük başarılar elde ederek düşmanı yenilgiye uğrattılar. Çanakkale’de bir kahramanlık destanı yazan Mustafa Kemal, bütün yurtta tanınmış oldu.

Zorlu bir savaştan çıkan ülkemizin durumu çok ağırdı. Fakat Atatürk ileri görüşlü ve sabırlı birisiydi. İnancını ve kararlılığını hiçbir zaman kaybetmedi. Bu sırada düşmanlar yurdumuzu parçalamak için tekrar harekete geçmişlerdi. Mustafa Kemal Atatürk buna dur demek için, Bandırma Vapuru ile, 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a geldi. Böylece Kurtuluş Savaşımız başlamış oldu. Bu savaş esnasında halkımız ülkenin dört bir yanından Atatürk’e destek vererek düşmana karşı koydu. 23 Nisan 1920‘de Atatürk Ankara’ya gelerek Türkiye Büyük Millet Meclisini açtı. Böylece yeni bir devlet kurmak için ilk adımı atmış oldu. Bu vatanı bize armağan eden Atatürk ve silah arkadaşlarına sonsuza dek minnettar kalacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir